Päivän vitsi
Tarjoilija, minulla on nälkä, tuokaa ruokalista! Mutta se on pahvia!
10 Luetuinta reseptiä
KatsottuNimi
1948Hanhipaisti Hauhalan tapaan
1821Joulukalkkuna
1762Lipeäkala uunissa
1563Nopea pizzapohja leivinjauheella
1056Waldorfin salaatti
1043Kinkun kuorrutus
1033Vanhan ajan Rexkakku
869Uunihauki
809Broilerilasagne
798Tonnikalapastasalaatti

Lataa PDF
Chili-makkarasoppa
Aineet
6 annosta
8 perunaa
2 porkkanaa
1 pieni palsternakka
2 lehtisellerin vartta
1 lenkkimakkara
10 sentin pala purjoa
1 rkl öljyä
1-2 tl punaista chilirouhetta
noin 12 dl vettä
1 1/2 lihaliemikuutiota
Pinnalle
1 dl persiljaa silputtuna
Valmistus
Kuori ja paloittele perunat ja juurekset. Pese ja silppua lehtisellerin varret. Kuori ja kuutioi lenkkimakkara. Viipaloi purjo, kumoa viipaleet siivilään ja huuhtaise nopeasti kylmällä, juoksevalla vedellä. Kuumenna öljy kattilassa, lisää chilirouhe ja kiehauta. Lisää vesi, liemikuutiot, juurespalat ja lehtisellerisilppu. Kuumenna kiehuvaksi ja keitä noin 2 minuuttia. Lisää perunakuutiot ja keitä 10 minuuttia.

Paahda makkarakuutiot teflonpannussa ja lisää ne sekä purjoviipaleet kattilaan. Kypsennä noin 5 minuuttia. Lisää persiljasilppu pinnalle.

Nauti soppa hyvän leivän kanssa.
Meksiko

Lataa PDF
Share Share Share

Fibudo - tehokkuutta päivään!
Casamedia - digimaailman moniosaaja!
Verkkosivujen osaaja! Worspress sivustot edullisesti!
Nimipäivä
Työkalut
Lämpötilamuunnin

Painoindeksilaskuri
RUUANLAITTO-OHJEITA
Viinerin teko
Hunajakarkit
Mämmi
Appelsiinirahka
Pizza
Pyttipannu
Tonnikalamunakas
Kakun teko-ohje
Lasagne
Puuron teko
Sienikastike-pihvit
Etusivu Etusivulle Tapahtumakalenteri Kontaktihaku Ohjelmisto Mainonta Yhteistyö Suosituimmat Satunnaisresepti Reseptihaku Casamedia Palaute Julkkisten reseptit Reseptiryhmät Etusivulle Kirjaudu ulos Palaute Linkit Oma keittokirja Kuvat Lisää resepti Linkit Rekisteröidy palvelun käyttäjäksi Anna palautetta Lisää suosikkeihin Lataa näytönsäästäjä Linkit Anna palautetta Lisää suosikkeihin Lataa näytönsäästäjä Tapahtumat Kuvat Reseptit Käyttäjät