Päivän vitsi
Ensin otetaan kaksi kolmasosaa vettä ja sitten kaksi kolmasosaa maitoa, neuvoi kokki harjoittelijaa. Mutta siitähän tulee neljä kolmasosaa. Miten se sopii? On otettava vain kyllin suuri kattila.
10 Luetuinta reseptiä
KatsottuNimi
1954Hanhipaisti Hauhalan tapaan
1825Joulukalkkuna
1764Lipeäkala uunissa
1565Nopea pizzapohja leivinjauheella
1059Waldorfin salaatti
1047Kinkun kuorrutus
1037Vanhan ajan Rexkakku
871Uunihauki
813Broilerilasagne
800Tonnikalapastasalaatti

Lataa PDF
Kiinankaalipata
Aineet
1 keskikokoinen kiinankaali
3 rkl seesamiöljyä
1 nippu kiinansipulia
100 g kuorittuja katkarapuja
2 dl kanalientä
1 tl suolaa
½ tl raastettua tuoretta inkivääriä
2 dl maitoa
1-2 rkl perunajauhoja
vastajauhettua pippuria
1 rkl silputtua korianteria
Valmistus
Puhdistaja ja pese kiinankaali. Leikkaa pieniksi paloiksi. Kuumenne öljy padassa ja ruskista kevyesti suikaloidut sipulit. Lisää katkaravut pataan ja paista nopeasti. Lisää kiinankaali ja kanaliemi. Mausta suolalla ja inkiväärillä. Sekoita perunajauhot maitoon ja suurusta kasvikset. Mausta tarpeen mukaan vielä suolalla ja pippurilla. Koristele korianterisilpulla ja tarjoile heti.


Kiina

Lataa PDF
Share Share Share

Fibudo - tehokkuutta päivään!
Casamedia - digimaailman moniosaaja!
Verkkosivujen osaaja! Worspress sivustot edullisesti!
Nimipäivä
Työkalut
Lämpötilamuunnin

Painoindeksilaskuri
RUUANLAITTO-OHJEITA
Viinerin teko
Hunajakarkit
Mämmi
Appelsiinirahka
Pizza
Pyttipannu
Tonnikalamunakas
Kakun teko-ohje
Lasagne
Puuron teko
Sienikastike-pihvit
Etusivu Etusivulle Tapahtumakalenteri Kontaktihaku Ohjelmisto Mainonta Yhteistyö Suosituimmat Satunnaisresepti Reseptihaku Casamedia Palaute Julkkisten reseptit Reseptiryhmät Etusivulle Kirjaudu ulos Palaute Linkit Oma keittokirja Kuvat Lisää resepti Linkit Rekisteröidy palvelun käyttäjäksi Anna palautetta Lisää suosikkeihin Lataa näytönsäästäjä Linkit Anna palautetta Lisää suosikkeihin Lataa näytönsäästäjä Tapahtumat Kuvat Reseptit Käyttäjät