Päivän vitsi
Asiakas lukee ruokalistaa pystymättä tekemään päätöstään. Lopulta hän sanoo: Tuokaa minulle rapuvoileipä. Valitettavasti meillä ei nyt ole muita äyriäisiä kuin munia.
10 Luetuinta reseptiä
KatsottuNimi
1948Hanhipaisti Hauhalan tapaan
1821Joulukalkkuna
1762Lipeäkala uunissa
1563Nopea pizzapohja leivinjauheella
1056Waldorfin salaatti
1043Kinkun kuorrutus
1033Vanhan ajan Rexkakku
869Uunihauki
809Broilerilasagne
798Tonnikalapastasalaatti

Lataa PDF
Höyrypullat - Dampfnudeln
Aineet
2 ½ dl maitoa  

½ palaa hiivaa  

2 munaa  

2 rkl sokeria  

½ tl suolaa  

100 g margariinia  

500 g vehnäjauhoja
Valmistus
Valmista kuin pullataikina. Liuota kädenlämpöiseen maitoon hiiva, lisää sokeri, munat ja suola. Vatkaa joukkoon puolet jauhoista. Jatka alustamista käsin. Lisää loput jauhot ja pehmeä rasva. taikinan pitää irrota kulhon reunoista.  

Kohota taikina kaksinkertaiseksi liinan alla.  
Kauli 3 cm:n paksuinen levy. Ota levystä pyöreitä pullia juomalasilla. Kasta lasin reuna jauhoihin, jottei taikina tartu siihen.   
Kohota pullat leivinpaperin päällä liinalla peitettynä. Kiehauta paksupohjaisessa kattilassa maito , rasva, sokeri ja suola. Nostele pullat kiehuvaan liemeen vieri viereen varovasti reikäkauhalla. 

Pidä kansi tiukasti suljettuna. Pullat lässähtävät, jos nostat kannen liian aikaisin. Keitä hiljaiselle lämmöllä noin 20 minuuttia.   
Pullat ovat valmiit kun ne alkavat "äännähdellä" kattilassa.   
Pullat ovat pinnalta vaaleita. Lämpimät pullat halkaistaan ja sisään levitetään hilloa ja jäätelöä tai vanilijakastiketta.
Saksa

Lataa PDF
Share Share Share

Fibudo - tehokkuutta päivään!
Casamedia - digimaailman moniosaaja!
Verkkosivujen osaaja! Worspress sivustot edullisesti!
Nimipäivä
Työkalut
Lämpötilamuunnin

Painoindeksilaskuri
RUUANLAITTO-OHJEITA
Viinerin teko
Hunajakarkit
Mämmi
Appelsiinirahka
Pizza
Pyttipannu
Tonnikalamunakas
Kakun teko-ohje
Lasagne
Puuron teko
Sienikastike-pihvit
Etusivu Etusivulle Tapahtumakalenteri Kontaktihaku Ohjelmisto Mainonta Yhteistyö Suosituimmat Satunnaisresepti Reseptihaku Casamedia Palaute Julkkisten reseptit Reseptiryhmät Etusivulle Kirjaudu ulos Palaute Linkit Oma keittokirja Kuvat Lisää resepti Linkit Rekisteröidy palvelun käyttäjäksi Anna palautetta Lisää suosikkeihin Lataa näytönsäästäjä Linkit Anna palautetta Lisää suosikkeihin Lataa näytönsäästäjä Tapahtumat Kuvat Reseptit Käyttäjät