Päivän vitsi
Mies poikkesi takavuosina ravintolaan. Lasi paloviinaa! hän tilaa. Ei käy, sanoo tarjoilija. Herran on otettava myös annos ruokaa. No, tuokaa sitten vaikka omena. Sen on oltava lämmin annos. No, paistakaa se omena sitten!
10 Luetuinta reseptiä
KatsottuNimi
1946Hanhipaisti Hauhalan tapaan
1818Joulukalkkuna
1762Lipeäkala uunissa
1562Nopea pizzapohja leivinjauheella
1056Waldorfin salaatti
1042Kinkun kuorrutus
1032Vanhan ajan Rexkakku
869Uunihauki
808Broilerilasagne
797Tonnikalapastasalaatti

Lataa PDF
Albondigat eli lihapullat
Aineet
500 g paistijauhelihaa 
valkosipulin kynsi 
2 rkl korppujauhoja 
½ chilipaprika 
½ tl jauhettua kuminaa 
suolaa ja pippuria 
muna 
öljyä paistamiseen 
annos tacokastiketta 
2 kevätsipulia 
tai pieni purjo 

Valmistus
Sekoita jauhelihaan valkosipulimurska, korppujauhot, silputtu chilipaprika, kumina, mausteet ja muna. Vaivaa taikina tasaiseksi. Muotoile taikinasta palloja (16 kpl) jauhotetuin käsin. Kuumenna n. 3 rkl öljyä paistinpannulla. 

Paista lihapullia kuumassa öljyssä 5-10 minuuttia eli kunnes ne ruskistuvat kauttaaltaan. Kääntele niitä ahkerasti ruskistamisen aikana. Nosta kypsät lihapullat pannulta ja anna niiden kuivua hetki talouspaperilla. Aseta lihapullat uunivuokaan ja kaada niille tacokastike. 

Kuumenna lihapulla-annosta 175° asteessa uunissa 10 minuutin ajan. Koristele kevätsipuli- tai purjosilpulla ennen tarjoilua.

Tarjoile keitetyn riisin, papumuhennoksen tai guacamolen kanssa. Voit koristella myös kermaviilillä tai smetanalla jos haluat.

Vinkki! Paista lihapullat ja anna niiden jäähtyä. Aseta ne esimerkiksi leivinpaperilla peitetylle tarjottimelle ja jäädytä peittämättöminä pakastimessa.

Pakkaa  jäätyneet lihapullat muovipusseihin tai pakastusrasioihin. Sulata jääkaapissa ja kuumenna uunissa ohjeen mukaan. Lihapullat säilyvät pakastettuina kolme kuukautta.
Liharuoka

Lataa PDF
Share Share Share

Fibudo - tehokkuutta päivään!
Casamedia - digimaailman moniosaaja!
Verkkosivujen osaaja! Worspress sivustot edullisesti!
Nimipäivä
Työkalut
Lämpötilamuunnin

Painoindeksilaskuri
RUUANLAITTO-OHJEITA
Viinerin teko
Hunajakarkit
Mämmi
Appelsiinirahka
Pizza
Pyttipannu
Tonnikalamunakas
Kakun teko-ohje
Lasagne
Puuron teko
Sienikastike-pihvit
Etusivu Etusivulle Tapahtumakalenteri Kontaktihaku Ohjelmisto Mainonta Yhteistyö Suosituimmat Satunnaisresepti Reseptihaku Casamedia Palaute Julkkisten reseptit Reseptiryhmät Etusivulle Kirjaudu ulos Palaute Linkit Oma keittokirja Kuvat Lisää resepti Linkit Rekisteröidy palvelun käyttäjäksi Anna palautetta Lisää suosikkeihin Lataa näytönsäästäjä Linkit Anna palautetta Lisää suosikkeihin Lataa näytönsäästäjä Tapahtumat Kuvat Reseptit Käyttäjät