Päivän vitsi
Mies menee ravintolaan ja istuutuu seisovan pöydän ääreen syömään. Tarjoilija kiirehtii paikalle sanomaan: Hyvä herra, meillä on täällä pöytiä joissa voi ruokailla. Kiitos, mutta tämä pöytä sopii minulle mainiosti, mies sanoo ja jatkaa syömistään.
10 Luetuinta reseptiä
KatsottuNimi
1949Hanhipaisti Hauhalan tapaan
1821Joulukalkkuna
1762Lipeäkala uunissa
1563Nopea pizzapohja leivinjauheella
1057Waldorfin salaatti
1043Kinkun kuorrutus
1037Vanhan ajan Rexkakku
869Uunihauki
810Broilerilasagne
799Tonnikalapastasalaatti

Lataa PDF
Riistapatè
Aineet
300      g       jauhettua sianlihaa
700      g       jauhettua riistalihaa
                     ( hirveä, poroa)
1/2       l        maitoa
1/2       kg     kuorittuja, keitettyjä perunoita
11/2     dl      hienonnettua sipulia
2          tl       suolaa
hiven            valkopippuria
1                   laakerinlehti
100      g       voita sulatettuna

Vuokaan:
                     voita
                     laakerinlehteä
Päälle:          timjamia
Valmistus
Jauha sianliha kahteen kertaan ja riistaliha vain kertaalleen, jos käytät lapaa tai paistia. Sekoita jauhetut lihat, maito, survotut perunat ja sipuli keskenään.
 Mittaa mausteet ja hienonna huhmaressa. Lisää mausteet ja voisula lihaseokseen. Paista nokare taikinaa pannulla ja tarkista maku.
Voitele kaksi pitkänomaista vuokaa ja asettele niiden pohjalle laakerinlehtiä.
 Painele patèseos lusikalla tiiviisti vuokiin. Ripottele päälle timjamia ja peitä vuoat foliolla. 
Nosta vuoat uunipannulle ja kaada sille vettä. Paista 200 asteessa n. 11/2 tuntia. Kokeile patèn kypsyyttä tikulla. Anna sen jäähtyä vuoassaan. Tarjoa kylmänä voileipäpöydässä tai leikkeleenä.
Liharuoka, Linnut ja riista

Lataa PDF
Share Share Share

Fibudo - tehokkuutta päivään!
Casamedia - digimaailman moniosaaja!
Verkkosivujen osaaja! Worspress sivustot edullisesti!
Nimipäivä
Työkalut
Lämpötilamuunnin

Painoindeksilaskuri
RUUANLAITTO-OHJEITA
Viinerin teko
Hunajakarkit
Mämmi
Appelsiinirahka
Pizza
Pyttipannu
Tonnikalamunakas
Kakun teko-ohje
Lasagne
Puuron teko
Sienikastike-pihvit
Etusivu Etusivulle Tapahtumakalenteri Kontaktihaku Ohjelmisto Mainonta Yhteistyö Suosituimmat Satunnaisresepti Reseptihaku Casamedia Palaute Julkkisten reseptit Reseptiryhmät Etusivulle Kirjaudu ulos Palaute Linkit Oma keittokirja Kuvat Lisää resepti Linkit Rekisteröidy palvelun käyttäjäksi Anna palautetta Lisää suosikkeihin Lataa näytönsäästäjä Linkit Anna palautetta Lisää suosikkeihin Lataa näytönsäästäjä Tapahtumat Kuvat Reseptit Käyttäjät