Päivän vitsi
Asiakas lukee ruokalistaa pystymättä tekemään päätöstään. Lopulta hän sanoo: Tuokaa minulle rapuvoileipä. Valitettavasti meillä ei nyt ole muita äyriäisiä kuin munia.
10 Luetuinta reseptiä
KatsottuNimi
1943Hanhipaisti Hauhalan tapaan
1816Joulukalkkuna
1759Lipeäkala uunissa
1560Nopea pizzapohja leivinjauheella
1051Waldorfin salaatti
1040Kinkun kuorrutus
1031Vanhan ajan Rexkakku
868Uunihauki
805Broilerilasagne
795Tonnikalapastasalaatti

Piparkakkuohukaiset omenahillokkeella
Aineet
6 1/4 d vehnäjauhoja
1 tl leivinjauhetta
1 tl ruokasoodaa
1/2 tl suolaa
2 tl kanelia
1 1/2 tl inkivääriä
1 1/2 tl muskottipähkinää
1/2 tl neilikkaa
3 kananmunaa
3/4 dl fariinisokeria
2 1/2 dl piimää
2 1/2 dl vettä
3/4 dl keitettyä kahvia
voisulaa

Omenahilloke

n. 500 g omenanpaloja
n. 200 g hillosokeria
mausteeksi esimerkiksi kardemummaa tai raastettua inkivääriä

Valmistus
Vatkaa keskenään munat ja fariinisokeri. Lisää joukkoon hyvin sekoittaen piimä, vesi, kahvi ja voisula. Sekoita keskenään jauhot, leivinjauhe, ruokasooda ja mausteet. Lisää nämä kuivat aineet taikinaan. Sekoita taikina tasaiseksi. Paista pieniä ohukaisia, tarjoa omenahillokkeen kanssa.

Omenahilloke:
Kuori ja paloittele omenat pieniksi paloiksi. Pane omenanpalat kattilaan ja keitä, kunnes palat ovat hieman pehmenneet. Lisää sokeri ja mausteet ja keitä hiljalleen vielä noin 10 minuuttia. Säilö puhtaaseen lasipurkkiin ja tarjoa jäähtyneenä. Sokerin määrä riippuu lajikkeen happamuudesta. Keittoaika riippuu myös omenalajikkeesta. Pienet palat soseutuvat helposti, joten kannattaa varoa liikaa keittämistä.
Jälkiruoka, Lettukestit

Share Share Share

Casamedia - digimaailman moniosaaja!
Tietotekniikan ammattilainen!
Nimipäivä
Työkalut
Lämpötilamuunnin

Painoindeksilaskuri
RUUANLAITTO-OHJEITA
Viinerin teko
Hunajakarkit
Mämmi
Appelsiinirahka
Pizza
Pyttipannu
Tonnikalamunakas
Kakun teko-ohje
Lasagne
Puuron teko
Sienikastike-pihvit
Casamedia - digimaailman moniosaaja!
Etusivu Etusivulle Tapahtumakalenteri Kontaktihaku Ohjelmisto Mainonta Yhteistyö Suosituimmat Satunnaisresepti Reseptihaku Casamedia Palaute Julkkisten reseptit Reseptiryhmät Etusivulle Kirjaudu ulos Palaute Linkit Oma keittokirja Kuvat Lisää resepti Linkit Rekisteröidy palvelun käyttäjäksi Anna palautetta Lisää suosikkeihin Lataa näytönsäästäjä Linkit Anna palautetta Lisää suosikkeihin Lataa näytönsäästäjä Tapahtumat Kuvat Reseptit Käyttäjät