Päivän vitsi
Asiakas tutki ruokalistaa: Luulen, että otan porsasta. Mutta siinä ei saa olla liikaa rasvaa. Eikä liikaa suolaa. Mutta ei se mautonkaan saa olla. Sitten se ei saa olla liian kypsää, muttei raakaakaan. Hyvä on, sanoi tarjoilija, ja mihin veriryhmään sen porsaan täytyy kuulua?
10 Luetuinta reseptiä
KatsottuNimi
1943Hanhipaisti Hauhalan tapaan
1816Joulukalkkuna
1759Lipeäkala uunissa
1560Nopea pizzapohja leivinjauheella
1051Waldorfin salaatti
1040Kinkun kuorrutus
1031Vanhan ajan Rexkakku
868Uunihauki
805Broilerilasagne
795Tonnikalapastasalaatti

Marinoitua punajuurta ja limekastiketta
Aineet
4-6 punajuurta 
3/4 dl puristettua limehedelmän mehua tai limemehutiivistettä 
1/2 dl ruokaöljyä 
1/2 dl punajuurien keitinlientä 
1 ruukku (kaneli)basilikaa 
100 - 200 g mozzarellaa tai muuta pehmeää juustoa 

Valmistus
Pese punajuuret huolellisesti. Keitä punajuuret kypsiksi ja jäähdytä ne keitinliemessään. 
Kuori punajuuret ja leikkaa ne 1 mm viipaleiksi. Yhdistä marinadin aineet ja marinoi punajuuriviipaleita vähintään tunnin ajan. Tarjoa laakealla tarjoiluvadilla basilikanlehtien ja tuorejuuston kanssa. 

Halutessasi voit koristella annoksen vielä vaahdotetusta kermasta ja limettimehusta tehdyllä kastikkeella. Kastike maustetaan hivenellä suolaa ja jauhetulla valkopippurilla. 
 

Muut

Share Share Share

Casamedia - digimaailman moniosaaja!
Tietotekniikan ammattilainen!
Nimipäivä
Työkalut
Lämpötilamuunnin

Painoindeksilaskuri
RUUANLAITTO-OHJEITA
Viinerin teko
Hunajakarkit
Mämmi
Appelsiinirahka
Pizza
Pyttipannu
Tonnikalamunakas
Kakun teko-ohje
Lasagne
Puuron teko
Sienikastike-pihvit
Casamedia - digimaailman moniosaaja!
Etusivu Etusivulle Tapahtumakalenteri Kontaktihaku Ohjelmisto Mainonta Yhteistyö Suosituimmat Satunnaisresepti Reseptihaku Casamedia Palaute Julkkisten reseptit Reseptiryhmät Etusivulle Kirjaudu ulos Palaute Linkit Oma keittokirja Kuvat Lisää resepti Linkit Rekisteröidy palvelun käyttäjäksi Anna palautetta Lisää suosikkeihin Lataa näytönsäästäjä Linkit Anna palautetta Lisää suosikkeihin Lataa näytönsäästäjä Tapahtumat Kuvat Reseptit Käyttäjät