Päivän vitsi
Mies poikkesi takavuosina ravintolaan. Lasi paloviinaa! hän tilaa. Ei käy, sanoo tarjoilija. Herran on otettava myös annos ruokaa. No, tuokaa sitten vaikka omena. Sen on oltava lämmin annos. No, paistakaa se omena sitten!
10 Luetuinta reseptiä
KatsottuNimi
1945Hanhipaisti Hauhalan tapaan
1817Joulukalkkuna
1761Lipeäkala uunissa
1561Nopea pizzapohja leivinjauheella
1053Waldorfin salaatti
1041Kinkun kuorrutus
1031Vanhan ajan Rexkakku
868Uunihauki
808Broilerilasagne
795Tonnikalapastasalaatti

Lataa PDF
Hunajainen sieni-sitruunaspagetti
Aineet
Spagettia tai nauhamakaronia neljälle 

Kastike:

400 g herkkusieniä (tai omia pakastettuja sieniä) 
25 g voita 
2 tl hunajaa 
suolaa, viherpippuria 
(1 tl raastettua sitruunan kuorta) 
sitruunasta puristettua mehua 
vihanneskrassia tai kevätsipulia 
Valmistus
Keitä spagetti pakkauksen ohjeen mukaan.
Puhdista ja pilko herkkusienet. Kuumenna voi ja hunaja paistinpannussa ja ruskista sienet kauniin kullanruskeiksi (tee pakastesienille samoin ryöppäyksestä huolimatta kosteutta on hyvä haihduttaa lisää). 
Mausta suolalla, viherpippurilla, raastetulla sitruunan kuorella ja sitruunasta puristetulla mehulla. 
Sekoita kastike kuuman pastan joukkoon. Silppua pinnalle vihanneskrassia tai kevätsipulia. 
Makaroniruoka, Sienet

Lataa PDF
Share Share Share

Casamedia - digimaailman moniosaaja!
Tietotekniikan ammattilainen!
Nimipäivä
Työkalut
Lämpötilamuunnin

Painoindeksilaskuri
RUUANLAITTO-OHJEITA
Viinerin teko
Hunajakarkit
Mämmi
Appelsiinirahka
Pizza
Pyttipannu
Tonnikalamunakas
Kakun teko-ohje
Lasagne
Puuron teko
Sienikastike-pihvit
Etusivu Etusivulle Tapahtumakalenteri Kontaktihaku Ohjelmisto Mainonta Yhteistyö Suosituimmat Satunnaisresepti Reseptihaku Casamedia Palaute Julkkisten reseptit Reseptiryhmät Etusivulle Kirjaudu ulos Palaute Linkit Oma keittokirja Kuvat Lisää resepti Linkit Rekisteröidy palvelun käyttäjäksi Anna palautetta Lisää suosikkeihin Lataa näytönsäästäjä Linkit Anna palautetta Lisää suosikkeihin Lataa näytönsäästäjä Tapahtumat Kuvat Reseptit Käyttäjät