Päivän vitsi
Miksi sanot kokkianne epänormaaliksi? Hän nauraa pilkkoessaan sipulia.
10 Luetuinta reseptiä
KatsottuNimi
1945Hanhipaisti Hauhalan tapaan
1817Joulukalkkuna
1761Lipeäkala uunissa
1561Nopea pizzapohja leivinjauheella
1053Waldorfin salaatti
1041Kinkun kuorrutus
1031Vanhan ajan Rexkakku
868Uunihauki
808Broilerilasagne
795Tonnikalapastasalaatti

Lataa PDF
Munasitruunakeitto
Aineet
1 l kasvislientä 
1 dl riisiä 
2 munaa 
1 sitruunan mehu 
 ripaus pippuria 
 (persiljaa) 
Valmistus
Keitä riisit kasvisliemessä, kunnes ne ovat kypsiä. Vatkaa munat vaahdoksi. Lisää sitruunan mehu tipoittain. Ota myös kuumaa lientä ja lisää norona jatkaen vatkaamista. Lisää seos keittoon myös ohuena norona koko ajan sekoittaen Keitto ei saa enää kiehua, sillä se juoksettuu. Mausta pippurilla Voit ripotella pintaan myös persiljaa. 
Tämä keitto on hyvin suosittu alkukeitto ja siitä on monia muunnoksia. Se voidaan tehdä myös vaikkapa kalan keitinliemestä. 


Keitot

Lataa PDF
Share Share Share

Casamedia - digimaailman moniosaaja!
Tietotekniikan ammattilainen!
Nimipäivä
Työkalut
Lämpötilamuunnin

Painoindeksilaskuri
RUUANLAITTO-OHJEITA
Viinerin teko
Hunajakarkit
Mämmi
Appelsiinirahka
Pizza
Pyttipannu
Tonnikalamunakas
Kakun teko-ohje
Lasagne
Puuron teko
Sienikastike-pihvit
Etusivu Etusivulle Tapahtumakalenteri Kontaktihaku Ohjelmisto Mainonta Yhteistyö Suosituimmat Satunnaisresepti Reseptihaku Casamedia Palaute Julkkisten reseptit Reseptiryhmät Etusivulle Kirjaudu ulos Palaute Linkit Oma keittokirja Kuvat Lisää resepti Linkit Rekisteröidy palvelun käyttäjäksi Anna palautetta Lisää suosikkeihin Lataa näytönsäästäjä Linkit Anna palautetta Lisää suosikkeihin Lataa näytönsäästäjä Tapahtumat Kuvat Reseptit Käyttäjät