Päivän vitsi
Kokki opetti apulaistaan: Ensin otetaan 2/3 vettä, sitten 2/3 maitoa... Mutta eihän se voi pitää paikkaansa. Siitä tulee 4/3! Kyllä se pitää. Minä käytän isoa kattilaa.
10 Luetuinta reseptiä
KatsottuNimi
1943Hanhipaisti Hauhalan tapaan
1816Joulukalkkuna
1759Lipeäkala uunissa
1560Nopea pizzapohja leivinjauheella
1051Waldorfin salaatti
1040Kinkun kuorrutus
1031Vanhan ajan Rexkakku
868Uunihauki
805Broilerilasagne
795Tonnikalapastasalaatti

Keltavahverokeitto
Aineet
1,5 l  Keltavahveroa tuoreina  
50 g  Voita  
1 kpl  Purjosipulia  
4 viipaletta  Pekonia  
 Persiljaa  
 Basilikaa  
 Suolaa  
1 rkl  Vehnäjauhoa  
5 dl  Maitoa  
5 dl  Vettä  
2 rkl  Kermaa  
 Leipää kuutioina  
Valmistus
Hienonna purjo, paloittele pekoni ja laita rasvan kanssa paistinpannuun. Lisää sienet ja ripottele päälle hienonnettua basilikaa ja persiljaa. Kun sienistä alkaa irrota nestettä, lisää suola, jauhot ja hämmennä seosta, kunnes jauhot saavat hiukan väriä. Laita seos kattilaan, jossa maito ja vesi ovat kiehahtaneet. Keitä miedolla lämmöllä noin puoli tuntia. Lisää lopuksi kerma ja pieniä rasvassa ruskistettuja leipäkuutioita. 
Keitot, Sienet

Share Share Share

Casamedia - digimaailman moniosaaja!
Tietotekniikan ammattilainen!
Nimipäivä
Työkalut
Lämpötilamuunnin

Painoindeksilaskuri
RUUANLAITTO-OHJEITA
Viinerin teko
Hunajakarkit
Mämmi
Appelsiinirahka
Pizza
Pyttipannu
Tonnikalamunakas
Kakun teko-ohje
Lasagne
Puuron teko
Sienikastike-pihvit
Casamedia - digimaailman moniosaaja!
Etusivu Etusivulle Tapahtumakalenteri Kontaktihaku Ohjelmisto Mainonta Yhteistyö Suosituimmat Satunnaisresepti Reseptihaku Casamedia Palaute Julkkisten reseptit Reseptiryhmät Etusivulle Kirjaudu ulos Palaute Linkit Oma keittokirja Kuvat Lisää resepti Linkit Rekisteröidy palvelun käyttäjäksi Anna palautetta Lisää suosikkeihin Lataa näytönsäästäjä Linkit Anna palautetta Lisää suosikkeihin Lataa näytönsäästäjä Tapahtumat Kuvat Reseptit Käyttäjät