 |
|  |
 |
| Päivän vitsi |
| Kulkuri istahti nälissään puunjuurelle. Hän risti kätensä pyytäen: "Anna Jumala minulle ruokaa." Yhtäkkiä alkoi taivaasta tippua kulkurin eteen pieniä lihanpaloja. Kulkuri söi niitä hyvällä ruokahalulla. Kun ruuantulo loppui, kulkuri risti jälleen kätensä kiittääkeen Jumalaa. Samalla hän nosti katseensa ylös päin ja näki spitaalisen istuvan puun oksalla sormiaan nyhtäen ja hokevan: "Rakastaa, ei rakasta..." |
|
|
| Leipäveneet |
|---|
| Aineet | 4 puikulanmuotoista leipää
(voileipämargariinia)
150 g broilerin fileleikkelettä tai kalkkunasavufileetä
(4 juustoviipaletta)
8 lehteä lehtisalaattia
0,5 kurkkua
0,5 paprikaa tai
2 tomaattia
8 cocktailtikkua
| | | Valmistus | Halkaise leivät ja sivele levitteellä halutessasi. Aseta jokaiselle leivälle salaatinlehti. Viipaloi kurkku ja paprika tai tomaatit. Ota 8 leikkeleviipaletta erikseen ja asettele loput leiville kauniisti (samoin juustoviipaleet).
Jaa kasvikset leiville. Laita cocktailtikku jokaiseen leipään pystyyn ja laita leikkeleviipale purjeeksi tikkuun ja purjehdusregatta on valmis.
| | Liharuoka |

|
|
|
|