Päivän vitsi
Mies poikkesi takavuosina ravintolaan. Lasi paloviinaa! hän tilaa. Ei käy, sanoo tarjoilija. Herran on otettava myös annos ruokaa. No, tuokaa sitten vaikka omena. Sen on oltava lämmin annos. No, paistakaa se omena sitten!
10 Luetuinta reseptiä
KatsottuNimi
1943Hanhipaisti Hauhalan tapaan
1816Joulukalkkuna
1759Lipeäkala uunissa
1560Nopea pizzapohja leivinjauheella
1051Waldorfin salaatti
1040Kinkun kuorrutus
1031Vanhan ajan Rexkakku
868Uunihauki
805Broilerilasagne
795Tonnikalapastasalaatti

Marjainen marenkipilvi
Aineet
Marenki:
3 valkuaista
1 1/2 dl sokeria

Täyte:
200 g pakastemansikoita
4 kiiviä
1/2 rkl sokeria
2 dl kuohukermaa
1 tl vaniliinisokeria
Valmistus
 Vatkaa valkuaiset ja sokeri kovaksi vaahdoksi. Laita marenkiseos pursottimeen. Pursota seos pellille leivinpaperin päälle kahdeksi pyöreäksi levyksi. Tee toisesta halkaisijaltaan 3 cm:ä toista pienempi. Paista 100-asteisessa uunissa pari tuntia, kunnes marenkikiekot ovat rapeita. Nosta ritilälle jäähtymään. Vaahdota kerma ja mausta se vaniliinisokerilla. Peitä isompi marenkilevy kermavaahdolla. Kuori ja viipaloi kaksi kiiviä ja paloittele loput kaksi. Asettele kiiviviipaleet reunoille ja valitse pienet mansikat kiiviviipaleiden päälle. Laita paloitellut kiivit ja loput mansikat paloiteltuina marenkilevyn keskelle ja ripottele pinnalle sokeri. Nosta toinen marenkilevy täytteen päälle. Sirottele tomusokeria marenkilevyn pinnalle.
Jälkiruoka

Share Share Share

Casamedia - digimaailman moniosaaja!
Tietotekniikan ammattilainen!
Nimipäivä
Työkalut
Lämpötilamuunnin

Painoindeksilaskuri
RUUANLAITTO-OHJEITA
Viinerin teko
Hunajakarkit
Mämmi
Appelsiinirahka
Pizza
Pyttipannu
Tonnikalamunakas
Kakun teko-ohje
Lasagne
Puuron teko
Sienikastike-pihvit
Casamedia - digimaailman moniosaaja!
Etusivu Etusivulle Tapahtumakalenteri Kontaktihaku Ohjelmisto Mainonta Yhteistyö Suosituimmat Satunnaisresepti Reseptihaku Casamedia Palaute Julkkisten reseptit Reseptiryhmät Etusivulle Kirjaudu ulos Palaute Linkit Oma keittokirja Kuvat Lisää resepti Linkit Rekisteröidy palvelun käyttäjäksi Anna palautetta Lisää suosikkeihin Lataa näytönsäästäjä Linkit Anna palautetta Lisää suosikkeihin Lataa näytönsäästäjä Tapahtumat Kuvat Reseptit Käyttäjät