Päivän vitsi
Kapteenille oli tullut valituksia, että ruoka oli kehnoa. Hän asteli keittiölle ja maistoi sitä: - Ei tässä keitossa ainakaan mitään vikaa ole, kapteeni totesi kersantille. - Se onkin kahvia, herra kapteeni.
10 Luetuinta reseptiä
KatsottuNimi
1943Hanhipaisti Hauhalan tapaan
1816Joulukalkkuna
1759Lipeäkala uunissa
1560Nopea pizzapohja leivinjauheella
1051Waldorfin salaatti
1040Kinkun kuorrutus
1031Vanhan ajan Rexkakku
868Uunihauki
805Broilerilasagne
795Tonnikalapastasalaatti

Juhlakakku
Aineet
kakkupohja:
yksi lasi (2 dl) kananmunia
yksi lasi sokeria
yksi lasi vehnäjauhoja


kostutukseen:
runsas 1/2 dl vettä
n.        1/2 dl sitruunamehua + 2 rkl sokeria tai  likööriä
Sekoita aineet ja kostuta kakkulevyt.

täytteeksi ja päälle:
3     banaania muusattuna
2 dl omenasosetta
Sekoita keskenään.

4-5 dl kuohukermaa vaahdotettuna
2 rkl kaakaojauhetta
Sekoita kaakaojauhe kermavaahtoon sihdin läpi varovasti.

n. 200 g marsipaania 
n. 200 g suklaata 
 (koristehyytelöä eri värisenä)
suklaarouhetta tai suklaanonparelleja
Valmistus
Vatkaa munat ja sokeri vaahdoksi ja lisää jauhot varovasti sekoittaen joukkoon. Kaada taikina voideltuun ja jauhotettuun n. 2 l:n kakkuvuokaan ja paista 180 asteessa 35-40 min. Kumoa kakku vähän jäähtyneenä ja anna jäähtyä kunnolla. Halkaise pohja kolmeen osaan. 


Levitä täytteeksi omena-banaanisose ja osa suklaakermavaahdosta. Päällystä kakku lopulla suklaakermavaahdolla. Anna kakun vetäytyä kylmässä ainakin 1/2 tuntia. Ripottele reunoille suklaarouhetta. Kauli marsipaani ohueksi. Ota pyöreä vuoka muotiksi ja leikkaa veitsellä marsipaanista ympyrä. Nosta se kakun päälle. Sulata suklaa vesihauteessa (huom. matala lämpö, vesi ei saa kiehua) ja pursota (valmis muovipursotin tai voipaperista tehty) suklaasta pääsiäiskukko tai haluamasi juhlakoriste kakun päälle. (Väritä koristehyytelöllä.) Kirjoita suklaalla kakun pintaan esim. hyvää pääsiäistä . Tee lopusta marsipaanista kukat tai haluamasi koristeet kakun päälle.
Leivonnainen, Pääsiäinen, Ristiäiset, Rippijuhla, Lakkiaiset

Share Share Share

Casamedia - digimaailman moniosaaja!
Tietotekniikan ammattilainen!
Nimipäivä
Työkalut
Lämpötilamuunnin

Painoindeksilaskuri
RUUANLAITTO-OHJEITA
Viinerin teko
Hunajakarkit
Mämmi
Appelsiinirahka
Pizza
Pyttipannu
Tonnikalamunakas
Kakun teko-ohje
Lasagne
Puuron teko
Sienikastike-pihvit
Casamedia - digimaailman moniosaaja!
Etusivu Etusivulle Tapahtumakalenteri Kontaktihaku Ohjelmisto Mainonta Yhteistyö Suosituimmat Satunnaisresepti Reseptihaku Casamedia Palaute Julkkisten reseptit Reseptiryhmät Etusivulle Kirjaudu ulos Palaute Linkit Oma keittokirja Kuvat Lisää resepti Linkit Rekisteröidy palvelun käyttäjäksi Anna palautetta Lisää suosikkeihin Lataa näytönsäästäjä Linkit Anna palautetta Lisää suosikkeihin Lataa näytönsäästäjä Tapahtumat Kuvat Reseptit Käyttäjät