Päivän vitsi
Mies poikkesi takavuosina ravintolaan. Lasi paloviinaa! hän tilaa. Ei käy, sanoo tarjoilija. Herran on otettava myös annos ruokaa. No, tuokaa sitten vaikka omena. Sen on oltava lämmin annos. No, paistakaa se omena sitten!
10 Luetuinta reseptiä
KatsottuNimi
1949Hanhipaisti Hauhalan tapaan
1821Joulukalkkuna
1762Lipeäkala uunissa
1563Nopea pizzapohja leivinjauheella
1057Waldorfin salaatti
1043Kinkun kuorrutus
1037Vanhan ajan Rexkakku
869Uunihauki
810Broilerilasagne
799Tonnikalapastasalaatti

Lataa PDF
Pehmeä purjo-perunasosekeitto
Aineet
3-4 purjoa
1 sipuli
5-6 perunaa
1 1/4 l vettä
2 kasvisliemikuutiota
suolaa
valkopippuria
1 dl kermaa
persiljaa ja purjosuikaleita
Valmistus
Puhdista purjot kuori sipulit ja perunat. Pieni purjot, perunat ja sipuli. Keitä ainekset pehmeiksi kasvisliemessä (20-30 min). Soseuta keitto tehosekoittimella tai sosemyllyllä ja kuumenna uudelleen kiehuvaksi. Mausta keitto ja lisää kerma. Hienonna keittoon persilja ja lisää koristeeksi purjosuikaleita.
Halutessasi voit sakeuttaa keittoa lisäämällä siihen kerman joukkoon 1-2 rkl vehnäjauhoja. Anna keiton silloin kiehua muutaman minuutin ajan kerman lisäämisen jälkeen.
Kasvisruoka

Lataa PDF
Share Share Share

Fibudo - tehokkuutta päivään!
Casamedia - digimaailman moniosaaja!
Verkkosivujen osaaja! Worspress sivustot edullisesti!
Nimipäivä
Työkalut
Lämpötilamuunnin

Painoindeksilaskuri
RUUANLAITTO-OHJEITA
Viinerin teko
Hunajakarkit
Mämmi
Appelsiinirahka
Pizza
Pyttipannu
Tonnikalamunakas
Kakun teko-ohje
Lasagne
Puuron teko
Sienikastike-pihvit
Etusivu Etusivulle Tapahtumakalenteri Kontaktihaku Ohjelmisto Mainonta Yhteistyö Suosituimmat Satunnaisresepti Reseptihaku Casamedia Palaute Julkkisten reseptit Reseptiryhmät Etusivulle Kirjaudu ulos Palaute Linkit Oma keittokirja Kuvat Lisää resepti Linkit Rekisteröidy palvelun käyttäjäksi Anna palautetta Lisää suosikkeihin Lataa näytönsäästäjä Linkit Anna palautetta Lisää suosikkeihin Lataa näytönsäästäjä Tapahtumat Kuvat Reseptit Käyttäjät